زندگی-و-آثار-فیودور-داستایوسکی

6 ویدیو

مدت دوره: 0 ساعت و 0 دقیقه

زندگی خصوصی داستایوسکی و سفر وی به کشورهای اروپایی

00:00:00

رایگان

فیودور داستایوسکی، نویسنده مشهور و تأثیرگذار روسی در 11 نوامبر سال 1821 در شهر مسکو دیده به جهان گشود. زمینه‌های نویسندگی او رمان، داستان کوتاه و مقاله و موضوع آثار وی در رابطه با روانشناسی، فلسفه و مسیحیت بود. در این ویدیو مشاهده خواهید نمود که داستایوسکی با ماریا ایسایوا که از بیماری سل رنج می‌برد ازدواج کرد و در سال 1859 به سن پترزبورگ بازگشت. وی به دلیل بیماری صرع و به توصیه پزشکان به ناچار برای زندگی به مکانی خوش آب و هوا در اروپا سفر کرده اما در مسائلی که در این سفر گریبانش را می‌گیرد بی‌تقصیر نیست. تماشای این ویدیو خالی از لطف نخواهد بود.

نمایش سریالی ویدیو:

دوره های مشابه:

زندگی-و-آثار-فیودور-داستایوسکی

زندگی-و-آثار-فیودور-داستایوسکی

تعداد ویدئو: 6

در مستند ویدیویی «زندگی و آثار فیودور داستایوسکی» مرور کوتاهی بر زندگینامه این نویسنده بزرگ و پرآوازه روسی خواهیم داشت. فیودور میخاییلوویچ داستایوسکی یکی از برجسته‌ترین نویسندگان قرن نوزدهم است که با خلق آثار بی‌نظیر و مشهوری همچون مردم فقیر، یادداشت‌های زیر زمینی، جنایت و مکافات و... به رمان نویسی شکل تازه و واقع گرایانه‌ای بخشید و متأثر از روزهای پرمشقت و دردناکش شاهکارهای ادبی‌ خارق‌العاده‌ای را خلق نمود. او در یازدهم نوامبر سال 1821 در شهر مسکو دیده به جهان گشود. فیودور با وجود پدری تندرو و مادری بیمار دوران کودکی سختی را سپری کرد و با تشدید شدن بیماری و مرگ مادرش در سال 1837 این رویه بیش از پیش ادامه داشت. وی پس از مرگ مادرش در دانشکده مهندسی نظامی سنت پترزبورگ پذیرفته شد و با درجه افسری از دانشکده نظامی فارغ‌التحصیل گردید. اما علاقه‌مندی و استعدادش در حوزه نویسندگی او را از ادامه خدمت در ارتش بازداشت و پس از ترجمه رمان غم انگیز اوژنی گرانده اثر اُنوره دو بالزاک فعالیت در حیطه رمان نویسی را آغاز نمود. این نویسنده چیره دست اولین رمان خود را تحت عنوان مردم فقیر در سال 1846 در حالی منتشر کرد که مورد استقبال پرشور منتقدین و عموم مردم قرار گرفت، به گونه‌ای که چندین منتقد ادبی نظیر نکراسف او را گوگول (نویسنده بزرگ روس) جدیدی در عرصه نویسندگی نام نهادند. چندی بعد نیروهای امنیتی داستایوسکی را به دلیل حضور در محافل روشنفکرانه سوسیالیستی دستگیر کرده و پس از تقلیل حکم صادره از سوی دادگاه نظامی، به چهار سال کار اجباری در اردوگاه سیبری محکوم شد، دوران بسیار سختی در زندگی وی که زمینه ساز خلق آثار برجسته‌ای همچون خاطرات خانه مردگان در سال 1862 گردید. فیودور متأثر از زندگی مردمان فقیر و مستمند، تجربه تلخ روزهای تبعید و وقایع غم انگیز پس از آن در دروان حیاتش، آثار جاودانه و رمان‌های بی‌نظیری را خلق نمود و به عنوان یک نویسنده بزرگ و مردمی مورد ستایش قرار گرفت. مضامین کتاب‌های وی اغلب شامل نظریات مذهبی، روانشناختی، فلسفی و جامعه شناسی به خصوص فضای حاکم بر روسیه در قرن نوزدهم بوده و به مسائلی همچون فقر، اخلاقیات و روحیات انسانی اشاره دارد. علاوه بر این داستایوسکی در ایجاد بسیاری از مکاتب فلسفی و انتقادی نظیر ادبیات مدرنیسم، اگزیستانسیالیسم نیز تأثیر گذار بوده است. از این نویسنده فقید آثار مشهور و منحصر به فردی به جای مانده است که از معروف‌ترین آنها می‌توان به رمان‌های بیچارگان، آزردگان، جنایت و مکافات، ابله و برادران کارامازوف اشاره کرد. در ادامه از شما هنردوستان عزیز دعوت می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با نوع تفکرات و زندگی پر فراز و نشیب این نویسنده شهیر روسی در تماشای ویدیوهای این دوره جذاب با ما همراه شوید.

تاریخ ادبیات جهان

تاریخ ادبیات جهان

تعداد ویدئو: 110

در دوره ویدیویی «تاریخ ادبیات جهان» با ما همراه باشید. زمانی که سخن از ادبیات آن هم تاریخ ادبیات جهان به میان می‌آید، ناخودآگاه تصویری از سرزمین‌های مصر، یونان، چین و سومر در ذهن تداعی می‌شود. مناطقی که در ظهور ادبیات پیشگام و خالق آثار جاویدانی همچون حماسه گیلگمش و ایلیاد و ادیسه هومر بوده‌اند. آنچه درون مایه ادبیات دوران باستان را شکل می‌دهد، ایده قهرمان پروری است که در سراسر داستان حکمفرماست. در این ایده، قهرمانی معنایی جز جنگ تن به تن، پیروزی و یا کشته شدن شخصیت‌های داستان ندارد. قهرمانان می‌جنگند تا ارزشی را پس از خود به جای بگذارند که در نهایت یا در راه کسب این افتخار کشته شده و یا به سربلندی دست می‌یابند. این دقیقا همان چیزی است که در حماسه‌های یاد شده از طریق شخصیت‌هایی همچون گیلگمش، آشیل، ادیسیوس و ... به زیبایی هرچه تمام‌تر به تصویر کشیده شده‌اند. دو حماسه ایلیاد و ادیسه هومر تأثیرات فراوانی را بر ادبیات پس از خود گذاشتند. در این دو شعر دو قهرمان وجود دارد که یکی با منش قهرمانی (آشیل) و دیگری با ذکاوت و شیادی (ادیسیوس) زندگی می‌کند. ایده قهرمانی شخصی و با خود روراست بودن آشیل در آثار نویسندگانی همچون شکسپیر، امیلی گریفین و چینو آچه‌به دیده می‌شود. همچنین وجود درون مایه‌هایی از ادیسیوس نیز در شخصیت‌های کارتون تام و جری و هاکلبری فین قابل مشاهده است. با گذشت زمان ایده داستان پردازی‌ها تغییر نموده و از غالب پیروزی‌های صرف خارج شده است. دانته آلیگیری؛ شاعر نامدار قرن سیزدهم ایتالیا و خالق کمدی الهی دانته این داستان را با درون مایه‌ای از مذهب مسیحیت به تصویر می‌کشد. زائری که در سفرش از برزخ، دورخ و جهنم عبور کرده و مفاهیم مذهبی را بر پایه اصول اخلاقی و فیلسوفانه به نمایش می‌گذارد. با تغییر در محوریت موضوعات ادبی و شکل گیری جنبش هنری رئالیسم در ادبیات در میانه قرن نوزدهم، این جنبش تأثیر بسیاری بر آثار ادبی گذاشته و همچنان به عنوان یک سبک پایدار مورد استفاده قرار می‌گیرد. مکتب ادبی رئالیسم در حقیقت ریشه در افزایش قدرت طبقه متوسط جامعه و انقلاب صنعتی دارد. این مکتب نمای روشنی از جهان واقعی (جهان معاصر) را ارائه می‌دهد. متونی که به این سبک نوشته می‌شوند خواننده محور بوده و نویسنده همیشه خود را از داستان حذف می‌کند. گوستاو فلوبر و فرانتس کافکا از جمله نویسندگان شاخص در سبک رئالیسم هستند که از جمله آثار مشهور آنها به ترتیب می‌توان از رمان مادام بوواری و مسخ نام برد. در این دو داستان نویسندگان سعی دارند واقعیت‌های موجود در جامعه را به تصویر بکشند. رمان مسخ داستان مرد کارمندی است که یک روز صبح در حالی از خواب بیدار می‌شود که به یک حشره بزرگ تبدیل شده است. آنچه با خواندن این رمان از سوی خواننده مورد توجه قرار می‌گیرد، استفاده از فنون استاندارد رئالیستی در نوشتن این داستان به ظاهر خیالی است. تفسیرهای مختلفی از داستان مسخِ کافکا وجود دارد. به عنوان مثال مارکسیست‌ها معتقدند تبدیل شدن به یک حشره در حقیقت استعاره‌ای از بیگانگی انسان‌هایی است که به انجام مشاغل ماشینی مشغول شده‌اند و این مسأله نظر مارکسیت‌ها مبنی بر اهمیت بخش اول داستان بر موضوع کار را تایید می‌کند. تبدیل شدن واقعیت معمول به یک کابوس چیزی است که در غالب آثار کافکا به چشم می‌خورد. منتقدان بر این باورند که آثار این نویسنده مشهور در حقیقت یک پیش گویی از آن چیزی است که در آینده قرار است بر سر مردمان بیاید.

در-ستایش-چارلز-دیکنز

در-ستایش-چارلز-دیکنز

تعداد ویدئو: 11

در مستند ویدیویی «در ستایش چارلز دیکنز» به معرفی این رمان نویس شهیر انگلیسی و بررسی آثار معروف او می‌پردازیم. دوران سلطنت ملکه ویکتوریا در قرن نوزدهم که با نام عصر ویکتوریا نیز شناخته می‌شود با ظهور مشاهیری بزرگ و نامی در تاریخ ادبیات بریتانیا همراه بود. نویسندگان، شاعران و رمان نویسان برجسته‌ای همچون چارلز دیکنز، آنتونی ترولوپ، شارلوت برونته و رابرت لویی استیونسون که هر یک از آنها نقش مهمی در تکامل تاریخ ادبیات این سرزمین داشته و با خلق شاهکارهای ادبی بی‌نظیر خود به یک منبع مهم و تأثیرگذار برای نسل‌های آینده تبدیل شدند. در اواسط سده نوزدهم نام چارلز جان هوفام دیکنز با انتشار رمان‌های الیور توئیست، دیوید کاپرفیلد، داستان دو شهر و آرزوهای بزرگ به عنوان یک شخصیت برجسته ادبی بر سر زبان‌ها آمد و با خلق این آثار خواندنی و منحصر به فرد به شهرت رسید. وی در 7 فوریه سال 1812 در شهر پورتسموث انگلستان به دنیا آمد. او پس از زندانی شدن پدرش در سن دوازده سالگی و برای تأمین معاش خانواده به اجبار درس و مدرسه را رها کرد و به کار در کارخانه مشغول شد. قرار گرفتن در شرایط نامساعد معیشتی و به دوش کشیدن سختی‌های خانواده آن هم برای یک نوجوان کم سن و سال دوران سخت و پرمشقتی را در زندگی پدید آورد و تأثیر بسیار عمیقی بر روحیه او و نحوه نگارش آثارش گذاشت، به گونه‌ای که موضوعاتی همچون فقر، زندان و کودک رنج کشیده در بیشتر رمان‌هایش به چشم می‌خورد. دیکنز همانند بسیاری از رمان نویسان مشهور هم دوره خود نظیر جرج الیوت و امیل زولا فعالیت ادبی خود را با روزنامه نگاری و نگارش داستان و مقاله در مجلات آغاز نمود و دیری نپایید که نوشته‌های او مورد توجه هنردوستان قرار گرفت. این نوشته‌ها بعدها در سال 1836 در نخستین کتاب وی تحت عنوان Sketches by Boz انتشار یافت. او یک سال بعد اولین رمانش را با نام یادداشت‌های پیک‌ویک "The Pickwick Papers" منتشر کرد و خود را به عنوان یک نویسنده مطرح و بااستعداد به همگان معرفی نمود. داستان این اثر طنز آلود روایتگر مردی به نام پیک ویک است که یک باشگاه خصوصی را اداره می‌کند و در طول ماجرا با افراد و وقایع مختلفی روبرو می‌شود. ویژگی قابل توجهی که در بسیاری از آثار چارلز دیکنز مشهود است توصیف فضای حاکم بر جامعه و بیان کم و کاستی‌های موجود در آن به شیوه‌ای خلاقانه است. این نویسنده فقید بیشتر به سبب داستان سرایی خارق العاده و همچنین خلق شخصیت‌های به یادماندنی در آثارش شهرت دارد و با سبک نوشتاری جذاب و همه پسند خود به عنوان یکی از بهترین رمان نویسان دنیا از وی یاد می‌شود. برای آشنایی بیشتر با زندگینامه چارلز دیکنز و بررسی شاهکارهای ادبی وی در تماشای ویدیوهای این دوره با ما همراه باشید.

زندگی و آثار جی دی سلینجر

زندگی و آثار جی دی سلینجر

تعداد ویدئو: 27

در مستند ویدیویی «زندگی و آثار جی دی. سلینجر» با ما همراه باشید. «زندگینامه سلینجر» جروم دیوید سلینجر "Jerome David Salinger" که بیشتر با نام جی. دی. سلینجر شناخته می‌شود، یکی از معروف‌ترین نویسندگان قرن بیستم آمریکاست که در دوره کوتاه فعالیتش شهرت زیادی کسب نمود. وی در 1 ژانویه سال 1919 در منهتن نیویورک سیتی چشم به جهان گشود. او که از توانایی شخصیت‌ پردازی نیرومندی در داستان‌های خود برخوردار بود در چندین دانشگاه معتبر تحصیل کرد اما یا آنها را نیمه تمام رها می‌کرد و یا از دانشگاه اخراج می‌شد! با تمام مخالفت‌هایی که پدر با فعالیت‌های نوشتاری وی داشت اما مادرش در همه حال از او پشتیبانی می‌کرد. بعدها با حمایت‌های مختلفی که از وی شد موفق به چاپ کتاب The Young Folks John گردید. تمام آرزوی سلینجر این بود که روزی بتواند در هفته نامه ادبی New Yorker نوشته‌هایش را به چاپ برساند. او سرانجام در سال 1941 موفق به چاپ اولین اثر خود در این هفته نامه گردید. سلینجر در سال 1941 و در سن 21 سالگی اولین عشق خود به نام اونا اونیل را تجربه کرد. یک سال بعد وی به دلایل شخصی آسایش و راحتی خود را کنار گذاشته و به ارتش پیوست. سلینجر افتخار حضور در جنگ جهانی دوم و نبرد نرماندی را در سن 25 سالگی داشت. او زمانی که در جنگ بود متوجه شد که نامزدش اونیل دیگر جواب نامه‌های او را نمی‌دهد. پس از مدتی، سلینجر که دور از خانه و در میدان جنگ بود از ازدواج اونیل با چارلی چاپلین؛ چهره مشهور سینمای هالیوود باخبر می‌شود. پس از گذشت سه سال وی در یکی از مأموریت‌هایش عاشق دختری از آلمان نازی به نام سیلویا ولتر شد. ازدواج با ولتر نیز سرانجام خوبی نداشت و در نهایت دو سال بعد آن دو از یکدیگر جدا شدند. سلینجر عمدتا در زندگی شخصی خود موفق نبود و همواره کار را بر دیگر امور ترجیح می‌‌داد. او در طول زندگی خود سه همسر به نام‌های سیلویا والتر، کلر داگلاس و کانیل اونیل داشت. سلینجر اگرچه علاقه‌ای به برقراری ارتباط با طرفداران خود و حضور در رسانه‌ها نداشت اما با آثاری که در طول دوران فعالیت هنری خود بر جای گذاشت، توانست در تاریخ ماندگار شود. «آثار سلینجر» سلینجر از سال 1940 تا 1965 چیزی در حدود 25 سال به نویسندگی مشغول بود. از جمله آثار وی می‌توان به داستان یک روز خوش برای مُوزماهی، نغمه غمگین، عمو ویگیلی در کنتیکت و پیش از جنگ با اسکیموها اشاره کرد. داستان یک روز خوش برای موزماهی و نغمه غمگین به ترتیب نخستین‌ بار در ژانویه و سپتامبر سال 1948 در هفته نامه نیویورکر و مجله کازماپولیتن منتشر شدند. یکی دیگر از آثار معروف سلینجر تقدیم به ازمه با عشق و نکبت نام دارد که در تاریخ 8 آوریل سال 1950 در هفته نامه نیویورکر به چاپ رسید و با استقبال زیاد خوانندگان مواجه شد. مجله تایم این داستان را بهترین داستان از مجموعه «نه داستان» دانسته است. کتاب نه داستان در ایران با نام دلتنگی‌های نقاش خیابان چهل و هشتم شناخته شده است. زمانی که در سال 1951 رمان ناتور دشت "The Catcher in the Rye" انتشار یافت، سلینجر محبوبیت زیادی کسب کرد و به یکی از نویسندگان بزرگ آن دوران تبدیل شد. هولدن کالفیلد "Holden Caulfield" شخصیت اصلی و خیالی داستان ناتور دشت پیش از حضور در این داستان در چندین داستان دیگر از این نویسنده از جمله من خُلم نیز وجود داشت. William Shawn ویراستاری بود که در نیویورکر کار می‌کرد و رابطه دو طرفه خوبی با سلینجر داشت. یکی از معروف‌ترین کارهایی که Shawn ویراستاری آن را بر عهده داشت و به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آن زمان نیز تبدیل شد، فرانی و زویی "Franny and Zooey" نام دارد که در سال 1961 به چاپ رسید. سیزده سال پس از چاپ آخرین اثر سلینجر یعنی «16 هپ ورث، 1924»، او در سال 1978 در روستای کورنیش واقع در ایالت نیوهمپشر اسکان یافت و ادامه دوران حیات خود را در این منطقه سپری نمود. مستند سلینجر محصول سال 2013 توسط Shane Salerno و در رابطه با زندگی این نویسنده معروف ساخته شده است. این فیلم داستان زندگی سلینجر را از طریق مصاحبه با دوستان، مورخان و روزنامه نگاران شرح می‌دهد. این اثر سینمایی دهمین فیلم مستند برتر سال 2013 انتخاب شد. این نویسنده مشهور آثار منتشر شده‌ اندکی از خود بر جای گذاشته و پس از مرگش چندین داستان منتشر نشده از او در منزلش یافت شد که به دلیل ترس از معروفیت بیشتر، آنها را به دست چاپ نسپرده بود. او در یکی از معدود مصاحباتی که در دوران زندگی‌اش انجام داد، خود را عاشق نویسندگی دانست و همچنین اضافه کرد که آرامش حیرت‌انگیزی در منتشر نکردن داستان‌هایش و اینکه فقط برای خودش می‌نویسد وجود دارد. این نویسنده درون‌گرا در نهایت در 27 ژانویه سال 2010 در محل زندگی خود در منطقه کوچک کورنیش در ایالت نیوهمپشر درگذشت.